Co w zasadzie robimy?

Zajmujemy się organizacją i współorganizacją wydarzeń kulturalnych, w tym spektakli teatralnych, koncertów, wernisaży, wieczorów literackich. Realizujemy śmiałe pomysły w obszarze szeroko rozumianej działalności twórczej, artystycznej, kulturalnej i edukacyjnej

“Tylko piękne rzeczy skłaniają nas do przyłączenia się do świata, którego nie obejmujemy umysłem” Matthew Crawford

 

OTO MY

Magda Krylik

Jestem aktorką ,wokalistką, żoną i mamą czwórki dzieci.
Przez 10lat grałam na scenie Teatru Muzycznego Roma, gościnnie w Teatrze Syrena. Występowałam przez kilka lat z Kabaretem 60tka Marcina Wolskiego,
u boku Mariana Opani i Wiktora Zborowskiego.
Od lat użyczam swojego głosu do bajek w dubbingu.
Zapragnęłam stworzyć przestrzeń artystyczną, w której mogłabym podzielić się swoją wrażliwością i optyką na świat.
Przestrzeń, która będzie powrotem do dobrych obyczajów.
Będzie "wznosić" bliżej dobra i piękna, które istnieją, nawet jeśli są ukryte w trudach codziennego życia indywidualnej historii każdego człowieka. I tak powstało ArtBene.

Jacek Pluta

Jestem aktorem od 2000 roku związanym z Teatrem Syrena. Wcześniej grałem na scenach: Teatru Nowego w Zabrzu, Dramatycznego w Wałbrzychu i Współczesnego we Wrocławiu. Mam na swoim koncie role teatralne, ale również telewizyjne i filmowe. 

W swojej pracy wykorzystuję warsztat aktorski, jako narzędzie, które jest dla mnie tym czym dłuto dla rzeźbiarza, czy dla malarza pędzel - pozwala nadać estetyczną formę ideom zrodzonym w głowie. 

Chciałem znaleźć miejsce dla idei moralnie dobrych. I tak powstało ArtBene.

Spektakle

Przez Ścianę

Spektakl, jaki planujemy wyprodukować, to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. "MAŁA" i "JU" – to pseudonimy łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem, którzy za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostają skazani na lata stalinowskiego więzienia. Osadzeni w sąsiednich celach, nawiązują ze sobą znajomość alfabetem Mors'a, stukając nocami w ścianę z narażeniem życia. Losy bohaterów, przełożone na karty książki pt. "Krótka historia o długiej miłości" przez Angelikę Kuźniak (autorka „Papuszy") i Ewelinę Karpacz-Oboładze, zostały wydane w 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak.

PRZEJDŹ DO STRONY SPEKTALKU

MISJA

OBY PIĘKNO BYŁO ZAWSZE DOBREM

Nazwa naszej fundacji to połączenie dwóch słów. Angielskiego art – sztuka i włoskiego bene - dobre. Nasza fundacja, zgodnie ze swoją zaczerpniętą z języka włoskiego nazwą powstała, by wspierać wszelkie inicjatywy dobrej sztuki, dobrej zarówno w treści jak i w formie, czyli pięknej. W starożytności pięknem się zachwycano i utożsamiano je z dobrem. Grecy mieli jedno określenie (kalokagathia) na pojęcie dobra i piękna, jako wartości nierozerwalnie ze sobą złączonych. Chrześcijanie podjęli tę myśl – piękno jest cechą dobra. Rzeczy są piękne, bo są dziełem Boga, Jego odzwierciedleniem.«A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre» (Rdz 1, 31). Od czasów nowożytnych dobro i piękno uważa się za odrębne wartości, czego rezultatem jest rozdzielenie etyki i estetyki. Jakże często słowo „dobro” znaczy dla każdego człowieka co innego, a za fasadami „piękna” skrywane są najbardziej niemoralne aspekty kultury współczesnej. 

Starożytni Grecy mówili – jeśli dla czegoś warto żyć, to dla oglądania piękna. Św. Tomasz z Akwinu tak uzupełniał to stwierdzenie: piękno podziwiamy, do dobra dążymy. Są rzeczy, zjawiska piękne same z siebie. Można te rzeczy uczynić złymi wewnętrznie. Przede wszystkim samego siebie i innych, a do tego przez złe działanie, czy używanie piękna do złych celów. Tak bywa często ze sztuką.... 

ArtBene poprzez sztukę, realizuje projekty, w oparciu o klasyczny kanon dobra, piękna i prawdy, na przekór kultowi brzydoty i wulgarności ...pamiętając jednocześnie o tym, że z każdego zła,  może narodzić się dobro. 

Wsparcie

na serwisie Parteon

lun wpłacając na konto numer: 

88 2130 0004 2001 0999 8980 0001

Szukamy sponsorów:
Jeśli znasz firmę lub instytucję która może nas wesprzeć napisz do naswsparcie(at)artbene.pl

biuro@artbene.pl +48602361245 +48501192733
Wsparcie: konto Volkswagen Bank 88 2130 0004 2001 0999 8980 0001